Coupling 1 , M36x2 fem. 28L 45 16G-28FDLORX45 Gates MegaCrim
Connection: Female DIN O ring swivel. 24° cone.
Sealing: O-ring against metal.
Partnumber:
G1628RO36B45
Package size:
0 pcs
Min. order quantity is:
1 pcs
Male protection plug, M36x2, M36x1.5
Artikelnummer: PLUG15M
A
123,7 mm
Angle
45 °
B
78,8 mm
Brand Name
Gates
Corrosion resistance
500 hours salt spray ASTM B-117
D
1"
DN
25 mm
Diameter pipe
28 mm
E
30,9 mm
H
41 mm
Hose coupling type
With fixed ferrule
Hose size
1 "
Model code
16G-28FDLORX45
REACH compliant
Yes
RoHs compliant
Yes
Sealing material
NBR
Series
L
Surface treatment
TuffCoat™
Temperature max.
+100 °C
Temperature min.
-35 °C
Torque tightening
125 - 135 Nm
Working Pressure
22,4 MPa