Coupling 1/2, M26x1,5 fem. 18L 8G-18FDLORX45 Gates MegaCrimp
Connection: Female DIN O ring swivel. 24° cone.
Sealing: O-ring against metal.
Artikelnummer:
G0818RO26A45
Förpackningsstorlek:
0 pcs
Minsta beställningskvantitet:
1 pcs
Plug M26x1,5. REPLACED BY PLUG06M.
Varenummer: PLUG06M
A
94,6 mm
Angle
45 °
B
57,1 mm
Brand Name
Gates
Corrosion resistance
500 hours salt spray ASTM B-117
D
1/2"
DN
12 mm
Diameter pipe
18 mm
E
26,9 mm
H
32 mm
Hose coupling type
With fixed ferrule
Hose size
1/2 "
Model code
8G-18FDLORX45
REACH compliant
Yes
RoHs compliant
Yes
Sealing material
NBR
Series
L
Surface treatment
TuffCoat™
Temperature max.
+100 °C
Temperature min.
-35 °C
Torque tightening
80 - 90 Nm
Working Pressure
35 MPa