Coupling 1/4, M18x1,5 fem. 12L 4G-12FDLORX Gates MegaCrimp
Connection: Female DIN O ring swivel. 24° cone.
Sealing: O-ring against metal.
Partnumber:
G0412RO18A
Package size:
0 pcs
Min. order quantity is:
1 pcs
Plug M18x1,5
Varenummer: PLUG13M
A
52,5 mm
Angle
0 °
B
26,5 mm
Brand Name
Gates
Corrosion resistance
DN
6 mm
Diameter pipe
12 mm
H
22 mm
Hose coupling type
With fixed ferrule
Hose size
1/4 "
Model code
4G-12FDLORX
Pressure max.
420 bar
REACH compliant
Yes
RoHs compliant
Yes
Sealing material
NBR
Series
L
Surface treatment
TuffCoat™
Temperature max.
+100 °C
Temperature min.
-35 °C
Torque tightening
38 - 42 Nm