FXRVZ38SR112WD
Package size:
1 pcs
Min. order quantity is:
1 pcs
SEE OTHER VARIANTS
10 variants
Chosen variant:
FXRVZ38SR112WD
Check valve (->) - ø38S x 1.1/2" BSP - 1 bar - WD seal
Accessories (4)
Cutting ring - ø38S
Partnumber:
FIDS38S
Nut - ø38S - M52x2
Partnumber:
FIM38S
Double cutting ring WDDS - ø38S - packing
FIWDDS38S
M38S nut ø38 M52x2
M38S
Specifications
Dimensions and shipping
Brand Name
Stauff
Diameter pipe
38 mm
Material
Steel
Model code
FI-RVZ-38SR-WD-B-W3-1
Pressure max.
250 bar
Pressure opening
1 bar
Safety factor
2.5
Series
S
Temperature max.
+90 °C
Temperature min.
-20 °C
Thread
G 1.1/2 BSP
Package size
Barcode
Gross weight
Kg
Net weight
1,434 Kg
Country of origin
deu
Intrastat code
Product information
Links
Product catalog
Product catalog
Others has been looking for
1.1/2" Check valve 5.0 bar
1.1/2" Check valve 5.0 bar
VU-112-50
Min. order quantity is:
1.1/2" Check valve 1.0 bar
1.1/2" Check valve 1.0 bar
VU-112-10
1.1/2" Check valve 0.5 bar
1.1/2" Check valve 0.5 bar
VU-112
1.1/2" Check valve 3.0 bar
1.1/2" Check valve 3.0 bar
Check valves DIN2353 BSP - S-Series "RZ"
FXRVZ08SR14WD
1.1/2" Check valve 4.0 bar
1.1/2" Check valve 4.0 bar
Check valves DIN2353 BSP - L-Series "RZ"
FXRVZ06LR18WD
Check valves DIN2353 BSP - S-Series
FXRVV10SR38WD
1.1/2" Check valve 8.0 bar
1.1/2" Check valve 8.0 bar
FXRVV38SR112WD
Check valves inline - VU
Check valves inline - VU
Check valve (<-) - Ø42L x 1.1/2" BSP - 1 bar - WD seal