XDGWEV16SRED
Package size:
1 st
Min. order quantity is:
1 st
SEE OTHER VARIANTS
13 variants
Chosen variant:
XDGWEV16SRED
Swivel Elbow 16S - G1/2'' ED
Specifications
Dimensions and shipping
Angle
90 °
Brand Name
Stauff
Diameter pipe
16 mm
Material
Steel
Model code
FI-DGWE-16SR-WD-B-W66
Pressure max.
400 bar
Sealing material
NBR
Series
L
Surface treatment
Zinc-Nickel plated
Temperature max.
+100 °C
Temperature min.
-35 °C
Thread outer
G 1/2 BSP
Package size
Barcode
433735
Gross weight
Kg
Net weight
Kg
Country of origin
deu
Product information
Swivel Elbow 16S - G1/2'' ED
Product datasheet
Others has been looking for
Svirvel 3/8* BSP 150 bar Hydraulik 100 rpm. 35 ltr. AI
Partnumber:
9100-06-SY
Swivel 3/8 BSP 400 bar Hydr. Male x female elbow
Partnumber:
60 st
Swivel 2 BSP 50 bar Hydraulics 60 rpm
Svivel 90, Utv/Utv-BSPP 1/2'' (Paketartikel)
SZ90-P08M-P08M
Svivel 90° Inv/Utv-G1.1/4'', Syrafast
9100-20-SY
Swivel 1 BSP 300 bar Hydr. Male x female elbow