OFGE-16-20ED
Package size:
1 st
Min. order quantity is:
1 st
SEE OTHER VARIANTS
30 variants
Chosen variant:
OFGE-16-20ED
Adaptor 1.1/4 BSP x 1.7/16" ORFS
Specifications
Dimensions and shipping
A
53,5 mm
Angle
0 °
B
17,5 mm
Brand Name
FOR
CH
50 mm
Corrosion resistance
1400 hours salt spray DIN EN ISO 9227
D
20 mm
F
1.7/16-12 ORFS
F1
G 1.1/4 BSP
Material
Steel
Model code
A502146/2542
Pressure max.
250 bar
Sealing material
NBR
Standard ISO
ISO 1179
Surface treatment
Electro zinc plated
T
22-25 mm
Temperature max.
+100 °C
Temperature min.
-35 °C