SPT208C-RL30
Package size:
30 m
Min. order quantity is:
30 m
30mm MSHA Safe-Sleeve - Black
Partnumber: MSHA-RD030M
Area of use
Diesel, Grease, Oil
Bend radius
90 mm
Brand Name
Hydraspecma
Cover
Synthetic rubber
Diameter inner
12.7 mm
Diameter outer
20.6 mm
Flameresistant
Yes
Hose size
1/2 "
Hose type
2SC
Length per roll
Model code
SPT-2-08-C
Order unit
Bundle
Pressure burst min.
1100 bar
Pressure max.
275 bar
REACH compliant
Yes
Reinforcement
2 layer high tensile steel wire braid
RoHs compliant
Standard EN
EN 857 2SC
Standard ISO
ISO 11237 2SC
Temperature intermittent max.
+135 °C
Temperature max.
+100 °C
Temperature min.
-40 °C
Tube
NBR (Nitrile)
Package size
Barcode
Gross weight
Kg
Net weight
0,52 Kg
Country of origin
rou
Intrastat code
Hydraspecma PowerTech Compact (C) is a universal hose that will fit most applications
Crimp dimensions for SPT208C-RL30
Hose type
Diamter - inch
Hose coupling type
Ferrule
Crimp dimension - mm
Skiving - int.
Skiving - ext.
Operating pressure
SPT208C 1/2 P08 P0820
22.9 mm
±0.1
No No 275
SPT208C 1/2 P08 P0830
23.5 mm