1/2" Hydraulic hose SPT-208CH - 2SC WP 350 bar
Varenummer:
SPT208CH
Pakke str.:
1 m
Min. bestillingsenhed er:
1 m
1/2" Hydraulic hose SPT-208CH - 2SC WP 350 bar - 30M coil
Varenummer: SPT208CH-RL30
Area of use
Diesel, Grease, Oil
Bend radius
80 mm
Brand Name
Hydraspecma
Cover
Synthetic rubber
Diameter inner
12.7 mm
Diameter outer
20.8 mm
Flameresistant
Yes
Hose size
1/2 "
Hose type
2SC
Order unit
Single hose
Pressure burst min.
1500 bar
Pressure max.
350 bar
REACH compliant
Yes
Reinforcement
2 layer high tensile steel wire braid
RoHs compliant
Standard EN
EN 857 2SC
Standard ISO
ISO 11237 2SC
Temperature intermittent max.
+135 °C
Temperature max.
+100 °C
Temperature min.
-40 °C
Tube
NBR (Nitrile)
Pakke str.
Stregkode
421655
Brutto vægt
0,28 Kg
Netto vægt
0,28 Kg
Oprindelsesland
ITA
Intrastat varekode