Coupling 5/8, ø22 banjo 10G-22DBJ Gates MegaCrimp
Connection: Metric banjo.
Sealing: Metal against metal.
Partnumber:
G1022ML
Package size:
0 pcs
Min. order quantity is:
1 pcs
Banjo bolt M22 x 1,5
Partnumber: 50ME22
Double banjo bolt M22 x 1,5
Partnumber: 51ME22
Kobberskive M22
Partnumber: KR-22X27X1.5
A
76,2 mm
Angle
0 °
B
38,7 mm
Brand Name
Gates
Corrosion resistance
500 hours salt spray ASTM B-117
D
5/8"
DN
16 mm
Diameter banjo
22 mm
F
95,7 mm
Hose coupling type
With fixed ferrule
Hose size
5/8 "
Material
Steel
Model code
10G-22DBJ
REACH compliant
Yes
RoHs compliant
Yes
Surface treatment
TuffCoat™
Working Pressure
20 MPa
X
22,1 mm