Coupling 5/16, M20x1,5 fem.12S 5G-12FDHORX45 Gates MegaCrimp
Connection: Female DIN O ring swivel. 24° cone.
Sealing: O-ring against metal.
Artikelnummer:
G0512RO20A45
Förpackningsstorlek:
0 pcs
Minsta beställningskvantitet:
1 pcs
Plug 1/2" BSP. REPLACED BY PLUG04M
Partnumber: PLUG04M
A
67,7 mm
Angle
45 °
B
39,7 mm
Brand Name
Gates
Corrosion resistance
DN
8 mm
Diameter pipe
12 mm
E
18,9 mm
H
24 mm
Hose coupling type
With fixed ferrule
Hose size
5/16 "
Model code
5G-12FDHORX45
REACH compliant
Yes
RoHs compliant
Yes
Sealing material
NBR
Series
S
Surface treatment
TuffCoat™
Temperature max.
+100 °C
Temperature min.
-35 °C
Torque tightening
48 - 52 Nm