Coupling 5/16, M16x1,5 fem.10L 5G-10FDLORX Gates MegaCrimp
Connection: Female DIN O ring swivel. 24° cone.
Sealing: O-ring against metal.
Partnumber:
G0510RO16A
Package size:
0 pcs
Min. order quantity is:
1 pcs
Plug M16x1,5. REPLACED BY PLUG03M
Partnumber: PLUG03M
A
53,9 mm
Angle
0 °
B
29,7 mm
Brand Name
Gates
Corrosion resistance
500 hours salt spray ASTM B-117
D
5/16"
DN
8 mm
Diameter pipe
10 mm
H
19 mm
Hose coupling type
With fixed ferrule
Hose size
5/16 "
Model code
5G-10FDLORX
Pressure max.
385 bar
REACH compliant
Yes
RoHs compliant
Yes
Sealing material
NBR
Series
L
Surface treatment
TuffCoat™
Temperature max.
+100 °C
Temperature min.
-35 °C
Torque tightening
33 - 38 Nm