Coupling 5/16, M16x1,5 fem.10L 5G-10FDLORX45 Gates MegaCrimp
Connection: Female DIN O ring swivel. 24° cone.
Sealing: O-ring against metal.
Partnumber:
G0510RO16A45
Package size:
0 pcs
Min. order quantity is:
1 pcs
A
63,4 mm
Arbetstryck
38,5 MPa
B
39,3 mm
D
5/16"
DN
8 mm
Diameter rör
10 mm
E
17,1 mm
H
19 mm
Modell kod
5G-10FDLORX45
Märke namn
Gates
Packningsmaterial
NBR
REACH compliant
Yes
RoHs compliant
Yes
Rostbeständighet
500 hours salt spray ASTM B-117
Serie
L
Slangdimension
5/16 "
Slangkopplingstyp
With fixed ferrule
Temperatur max.
+100 °C
Temperatur min.
-35 °C
Vinkel
45 °
Ytskiktbehandling
TuffCoat™
Åtdragning moment
33 - 38 Nm