FXRVZ35LR114WD
Package size:
1 pcs
Min. order quantity is:
1 pcs
SEE OTHER VARIANTS
11 variants
Chosen variant:
FXRVZ35LR114WD
Check valve (->) - ø35L x 1.1/4" BSP - 1 bar - WD seal
Accessories (4)
Dobbelt skærering - ø35L
Partnumber:
FIDS35L
Nut - ø35L - M45x2
Partnumber:
FIM35L
Double cutting ring WDDS - ø35L - packing
FIWDDS35L
Nut - ø35L - M45x2
M35L
Specifications
Dimensions and shipping
Brand Name
Stauff
Corrosion resistance
1200 hours salt spray DIN EN ISO 9227
Diameter pipe
35 mm
Model code
FI-RVZ-35LR-WD-B-W3-1
Pressure max.
250 bar
Pressure opening
1 bar
Series
L
Temperature max.
+90 °C
Temperature min.
-20 °C
Thread
G 1.1/4 BSP
Package size
Barcode
Gross weight
0,106 Kg
Net weight
0,106 Kg
Country of origin
deu
Intrastat code
Product information