FXRVZ18LR12WD
Package size:
1 pcs
Min. order quantity is:
1 pcs
SEE OTHER VARIANTS
11 variants
Chosen variant:
FXRVZ18LR12WD
Check valve (->) - ø18L x 1/2" BSP - 1 bar - WD seal
Specifications
Dimensions and shipping
Brand Name
Stauff
Corrosion resistance
1200 hours salt spray DIN EN ISO 9227
Diameter pipe
18 mm
Model code
FI-RVZ-18LR-WD-B-W3-1
Pressure max.
400 bar
Pressure opening
1 bar
Series
L
Temperature max.
+90 °C
Temperature min.
-20 °C
Thread
G 1/2 BSP
Package size
Barcode
Gross weight
0,106 Kg
Net weight
0,106 Kg
Country of origin
deu
Intrastat code
Product information
Links
Product catalog
Product catalog
Others has been looking for
Single overcentervalve 1/2 VOSL/N1116/12/G5.p4/ac
Partnumber:
0 pcs
Min. order quantity is:
1/2" Pilot operated check valve
Partnumber:
VBPSL-12
Check valve (->) - ø15L x 1/2" BSP - 1 bar - WD seal
FXRVZ15LR12WD
Double cross-line relief valve 1/2" VAIL 5-12/TS.S
0 pcs
Double croww-line relief valve 1/2" VAIL 10-12/TS.S
1/2" Valve house female x female L= 62
MMF-12
VMP10/3(XG-120) 1/2 BSP Walvoil pilot adting valve 50-350 b
Check valve 0,5 bar Tognella
Check valve 0,5 bar Tognella
FT257/6-12
Pressure relief valves block type HG
HG08-35N
FXRVV15LR12WD
Check valve 8 bar Tognella
Check valve 8 bar Tognella
FT257/6/8-12
1/2" Check valve 4.0 bar
1/2" Check valve 4.0 bar
VU-12-40
Check valve 6 bar Tognella
Check valve 6 bar Tognella
1/2" Double pilot operated check valve
VBPDE-12L
Dual check valve, Oleodinamica Marchesini OM - VBPDE
VBPDE-14L
Check valves pilot operated OM
Check valves pilot operated OM
VBPSL-34
Check valve 4 bar Tognella
Check valve 4 bar Tognella
1/2" Check valve 2.5 bar
1/2" Check valve 2.5 bar
VU-12-25
Check valve (<-) - ø14S 1/2" BSP - 1 bar - WD seal
FXRVV14SR12WD
Check valve-AISI316-Tognella 1/2
Check valve (->) - ø16S x 1/2" BSP - 1 bar - WD seal
FXRVZ16SR12WD
Check valves inline - Stainless
1/2" Check valve 0.5 bar
1/2" Check valve 0.5 bar
VU-12
Backventil OM G1/2, 3 Bar, 350 Bar
FXRVV16SR12WD
1/2" Check valve 5.0 bar
1/2" Check valve 5.0 bar
Check valve (->) - ø14S x 1/2" BSP - 1 bar - WD seal
FXRVZ14SR12WD
1/2" Check valve 8.0 bar
1/2" Check valve 8.0 bar