FXRVZ16SR12WD
Pakke str.:
1 pcs
Min. bestillingsenhed er:
1 pcs
SE ANDRE VARIANTER
10 varianter
Valgt variant:
FXRVZ16SR12WD
Check valve (->) - ø16S x 1/2" BSP - 1 bar - WD seal
Specifications
Dimensions and shipping
Brand Name
Stauff
Corrosion resistance
1200 hours salt spray DIN EN ISO 9227
Diameter pipe
16 mm
Material
Steel
Model code
FI-RVZ-16SR-WD-B-W3-1
Pressure max.
400 bar
Pressure opening
1 bar
Safety factor
2.5
Series
S
Temperature max.
+90 °C
Temperature min.
-20 °C
Thread
G 1/2 BSP
Package size
Barcode
Gross weight
0,106 Kg
Net weight
0,106 Kg
Country of origin
deu
Intrastat code
Product information