Coupling 5/8, M24x1,5 fem. 16S 10G-16FDHORX Gates MegaCrimp
Connection: Female DIN O ring swivel. 24° cone.
Sealing: O-ring against metal.
Varenummer:
10G16FDHORX
Pakke str.:
10 st
Min. bestillingsenhed er:
1 st
A
71 mm
Angle
0 °
B
33,5 mm
Brand Name
Gates
Corrosion resistance
500 hours salt spray ASTM B-117
D
5/8"
DN
16 mm
Diameter pipe
16 mm
H
30 mm
Hose coupling type
With fixed ferrule
Hose size
5/8 "
Model code
10G-16FDHORX
REACH compliant
Yes
RoHs compliant
Yes
Sealing material
NBR
Series
S
Surface treatment
TuffCoat™
Temperature max.
+100 °C
Temperature min.
-35 °C