T2E102KI06-70
Package size:
70 m
Min. order quantity is:
1 m
SEE OTHER VARIANTS
6 variants
Chosen variant:
T2E102KI06-70
3/8" Twin Hydraulic hose T2E - 350 bar - 70M reel
Specifications
Dimensions and shipping
Bend radius
70 mm
Diameter inner
10 mm
Diameter outer
17.1 mm
Flameresistant
Yes
Hose size
3/8 "
Hose type
2SC
Hoseapprovals
BV
Length
70 m
Order unit
Bundle
Pressure burst min.
1400 bar
Pressure max.
350 bar
REACH compliant
Yes
RoHs compliant
Standard EN
EN 857 2SC
Standard ISO
ISO 11237 2SC
Standard SAE
SAE 100R16
Temperature intermittent max.
+135 °C
Temperature max.
+120 °C
Temperature min.
-40 °C
Package size
Barcode
Gross weight
57,00 Kg
Net weight
57,00 Kg
Country of origin
ITA
Intrastat code
Product information
3/8" Twin Hydraulikslange T2E - 350 bar - 70M rulle
Product datasheet
Others has been looking for
3/8" Twin Hydraulic hose CM2T - 330 bar - 2SC
Partnumber:
CM2T06-TWIN
0 m
Min. order quantity is:
1 m
T2E - TWIN hydraulic hoses
T2E - TWIN hydraulic hoses
Partnumber:
T2E102KI06-70
CM2T-TWIN hydraulic hoses
CM2T-TWIN hydraulic hoses
CM2T06-TWIN
0 m
3/8" Twin Hydraulic hose T2E - 350 bar - 55M reel
T2E102KI06
55 m
T2E102KI06-55
55 m
1/2" Twin Hydraulic hose T2E - 310 bar
T2E102KI08
1/2" Twin Hydraulic hose CM2T - 275 bar - 2SC
CM2T08-TWIN
1/2" Twin Hydraulic hose T2E - 310 bar - 35M reel
T2E102KI08-35
35 m
1/2" Twin Hydraulic hose T2E - 310 bar - 40M reel