SIT42-N-25
Package size:
0 pcs
Min. order quantity is:
1 pcs
SEE OTHER VARIANTS
36 variants
Chosen variant:
SIT42-N-25
Sitex hub, drilled ø25 H7
Specifications
Dimensions and shipping
Brand Name
Sitex
C
42 mm
Diameter hub
65 mm
Material
Steel
Number of outer grooves
50
Power kW/rpm max.
0.021 kW
Power nominal kW/rpm.
0.011 kW
Shaft diameter
25 mm
Shaft keyway
8,0 mm
Shaft type
Cylindrical
Torque nominal
10 daNm
Torque output max.
20 Nm
d
65 mm