SIT32-N-GR2
Package size:
0 pcs
Min. order quantity is:
1 pcs
SEE OTHER VARIANTS
36 variants
Chosen variant:
SIT32-N-GR2
Sitex hub, drilled GR2 (1:8)
Specifications
Dimensions and shipping
Brand Name
Sitex
C
40 mm
Diameter hub
50 mm
Material
Steel
Number of outer grooves
40
Power kW/rpm max.
0.0131 kW
Power nominal kW/rpm.
0.0062 kW
Pump group
2
Shaft cone
1:8
Shaft keyway
3,2 mm
Shaft type
Tapered
Torque nominal
6 daNm
Torque output max.
12 Nm
d
50 mm