SIT28-N-16
Package size:
0 pcs
Min. order quantity is:
1 pcs
SEE OTHER VARIANTS
36 variants
Chosen variant:
SIT28-N-16
Sitex hub, drilled ø16 H7
Specifications
Dimensions and shipping
Brand Name
Sitex
C
40 mm
Diameter hub
43 mm
Material
Steel
Number of outer grooves
34
Power kW/rpm max.
0.0094 kW
Power nominal kW/rpm.
0.0047 kW
Shaft diameter
16 mm
Shaft keyway
5,0 mm
Shaft type
Cylindrical
Torque nominal
4.5 daNm
Torque output max.
9 Nm
d
43 mm
Package size
0 pcs
Barcode
Gross weight
0,43 Kg
Net weight
0,43 Kg
Country of origin
Intrastat code
Product information
Measure sketch
Sitex nav, udboret ø16 H7
Links
Product catalog
Product catalog
Others has been looking for
Sitex hub, drilled GR3 (1:8)
Sitex hub, drilled GR3 (1:8)
Partnumber:
SIT48-N-GR3
Min. order quantity is:
1 pcs
Sitex 38 polyamide ring
Sitex 38 polyamide ring
Partnumber:
SIT38-R
SIT32-N-GR3
Sitex hub, drilled ø48
Sitex hub, drilled ø48
SIT48-NL-48
Sitex hub, drilled ø48 H7
Sitex hub, drilled ø48 H7
SIT48-N-48
Sitex 32 polyamide ring
Sitex 32 polyamide ring
SIT32-R
Sitex hub, drilled ø42 H7
Sitex hub, drilled ø42 H7
SIT48-N-42
Sitex 14 polyamide ring
Sitex 14 polyamide ring
SIT14-R
Sitex hub
Sitex hub
SIT38-N
SIT38-N-GR3
Sitex hub-long
Sitex hub-long
SIT14-NL
Sitex hub, drilled ø25 H7
Sitex hub, drilled ø25 H7
SIT42-N-25
SIT48-NL
SIT38-N-25
SIT24-NL
Sitex hub, drilled GR2 (1:8)
Sitex hub, drilled GR2 (1:8)
SIT42-N-GR2
Sitex hub, drilled gr1 (1:8)
Sitex hub, drilled gr1 (1:8)
SIT24-N-GR1
SIT65-N
SIT42-N
SIT28-N
SIT48-N
SIT28-NL
Sitex hub, drilled ø22 H7
Sitex hub, drilled ø22 H7
SIT42-N-22
Sitex hub, drilled ø32 H7
Sitex hub, drilled ø32 H7
SIT38-N-32
Sitex hub, ø1 (25,4) 1/4 spline
SIT32-N-1
SIT32-NL
Sitex hub, drilled ø15,85 H7
Sitex hub, drilled ø15,85 H7
SIT24-N-15.85
Sitex hub, drilled GR2-4 (1:8) 4 mm key 2 mm deep