Coupling 3/8, M22x1,5 fem. 15L 6G-15FDLORX45 Gates MegaCrimp
Connection: Female DIN O ring swivel. 24° cone.
Sealing: O-ring against metal.
Partnumber:
G0615RO22A45
Package size:
0 pcs
Min. order quantity is:
1 pcs
Male protection plug, 5/8" BSP, 7/8" JIC/UNF, M22x1.5
Varenummer: PLUG05M
A
72,3 mm
Angle
45 °
B
44,4 mm
Brand Name
Gates
Corrosion resistance
DN
10 mm
Diameter pipe
15 mm
E
22,5 mm
H
27 mm
Hose coupling type
With fixed ferrule
Hose size
3/8 "
Model code
6G-15FDLORX45
REACH compliant
Yes
RoHs compliant
Yes
Sealing material
NBR
Series
L
Surface treatment
TuffCoat™
Temperature max.
+100 °C
Temperature min.
-35 °C
Torque tightening
52 - 58 Nm
Working Pressure
38,5 MPa