Coupling 3/8, M20x1,5 fem. 12S 6G-12FDHORX45 Gates MegaCrimp
Connection: Female DIN O ring swivel. 24° cone.
Sealing: O-ring against metal.
Artikelnummer:
G0612RO20A45
1 pcs
Plug 1/2" BSP. REPLACED BY PLUG04M
Partnumber: PLUG04M
A
68,8 mm
Angle
45 °
B
40,9 mm
Brand Name
Gates
Corrosion resistance
DN
10 mm
Diameter pipe
12 mm
E
18,9 mm
H
24 mm
Hose coupling type
With fixed ferrule
Hose size
3/8 "
Model code
6G-12FDHORX45
REACH compliant
Yes
RoHs compliant
Yes
Sealing material
NBR
Series
S
Surface treatment
TuffCoat™
Temperature max.
+100 °C
Temperature min.
-35 °C
Torque tightening
48 - 52 Nm