FXGE20S1116U
Package size:
1 pcs
Min. order quantity is:
1 pcs
SEE OTHER VARIANTS
21 variants
Chosen variant:
FXGE20S1116U
Adapter 20S, UNF 1.1/16''
Specifications
Dimensions and shipping
Angle
0 °
Brand Name
Hydraspecma
Corrosion resistance
1400 hours salt spray DIN EN ISO 9227
D1
20 mm
D2
15 mm
Diameter pipe
20 mm
L
46 mm
L1
57 mm
L2
17 mm
Material
Steel
Pressure max.
400 bar
REACH compliant
Yes
RoHs compliant
Yes
S1
32 mm
S2
36 mm
Safety factor
4
Sealing material
NBR
Series
S
Surface treatment
Zinc-Nickel plated
Temperature max.
+100 °C
Temperature min.
-35 °C
Thread T
1.1/16-12 UNF
Thread outer
1.1/16-12 UNF
Thread outer metric
M30x2
i
18,5 mm