FXGE15L1116U
Package size:
1 pcs
Min. order quantity is:
1 pcs
SEE OTHER VARIANTS
32 variants
Chosen variant:
FXGE15L1116U
Stud fitting - ø15L x 1.1/16" UNF
Specifications
Dimensions and shipping
Angle
0 °
Brand Name
Stauff
Corrosion resistance
1200 hours salt spray DIN EN ISO 9227
D1
15 mm
D2
15 mm
Diameter pipe
15 mm
Dimension i
15 mm
L
39 mm
L1
47 mm
L2
16,5 mm
Material
Steel
Model code
FI-GE-15L1-1/16U-B-W3
Pressure max.
400 bar
REACH compliant
Yes
RoHs compliant
Yes
S1
32 mm
S2
27 mm
Safety factor
4
Sealing material
NBR
Series
L
Surface treatment
Zinc-Nickel plated
Temperature max.
+100 °C
Temperature min.
-35 °C
Thread T
1.1/16-12 UNF
Thread outer
1.1/16-12 UNF
Torque tightening
95 Nm
i
15 mm