EHW021-14
Package size:
50 m
Min. order quantity is:
1 m
SEE OTHER VARIANTS
6 variants
Chosen variant:
EHW021-14
Cooling hose 22/30 DIN73411 -40gr - +120gr EPDM 5 Bar BP15
Specifications
Dimensions and shipping
Area of use
Glycol, Water, Water glycol
Bend radius
120 mm
Brand Name
Danfoss
Cover
EPDM
Diameter inner
22 mm
Diameter outer
30 mm
Length
50 m
Material
EPDM
Pressure burst min.
15 bar
Pressure max.
5 bar
Reinforcement
Synthetic fiber
Standard DIN
DIN 73411
Standard ISO
ISO 1307
Temperature max.
+120 °C
Temperature min.
-40 °C
Tube
Package size
Barcode
Gross weight
Kg
Net weight
Kg
Country of origin
tur
Intrastat code
Product information
Product datasheet
Others has been looking for
Radiatori cooling hose steel spiral 3/4" (19 mm) Coil: 40m
Partnumber:
40 m
Min. order quantity is:
1 m
2" Hose Multi Master GMV MegaFlex ID 51mm 10 bar
Partnumber:
MMGMV-51
30.48 m
Elaflex Braunring bitumen hose type HB.
0 m
1" Hose Multi Master GMV MegaFlex ID 25mm 21 bar
MMGMV-25
1.1/2" Hose Multi Master GMV MegaFlex ID 38mm 10 bar
MMGMV-38
Blue silicone heaterhose - Dim. 25mm (L=15.2 m)
15.2 m
15.2 m
1.1/4" Hose Multi Master GMV MegaFlex ID 32mm 17 bar
MMGMV-32
Radiatori black cooling hose with steel spiral. Dim. 2" (51m
1" ASPIROIL suction hose - 10 bar - 25x36,5 mm
40 m
Blue silicone heaterhose - Dim. 16mm (L=15.2 m)
Silflex silicone cooler hose. 6 layer reinforcement Dim. 32
0 Lgt
1 Lgt
3/4" Hose Multi Master GMV MegaFlex ID 19mm 24 bar
MMGMV-19
Silflex silicone cooler hose. 6 layer reinforcement Dim. 60
0 Lgt
1 Lgt
EPDM Hot Water Suction & Discharge 3'' WP=10bar 76.2/89
EHW024-48
30.5 m
Suction and returnhose 3/4" - Type 602 WP 21 bar SAE100 R4
602-12
602-32 (diam. 51 x 63,5) (955258)
602-32
Suction and returnhose 1.1/4" - Type 602 WP 14 bar SAE100 R4
Universalslang 2TE-1/4
Universalslang 2TE-1/4
2TE-04
Green Stripe cooler hose Dim. 1.3/4" (45mm) LGD=1MTR
EPDM Hot Water Suction & Discharge hose 2" 50.8/62 10bar
EHW024-32
MULTI Master EPDM hose 3/4 20 bar
MM12
Flexible material hose type GHIBLI AC3
Universalhose EPDM with spiral 7/8'' 10bar Eazybend
61
1
Green silicone cooler hose Dim. 22 x 31mm WP 6 bar
Green silicone cooler hose Dim. 48 x 57mm WP 3,5 bar
1" Convoluted Easy flex hose with SS304 1 wire braid WP 46
3/8" Convoluted Easy flex hose with SS304 1 wire braid W
Silflex silicone cooler hose. 6 layer reinforcement Dim. 50
5" ASPIROIL suction hose - 10 bar - 127x148 mm
6" ASPIROIL suction hose - 10 bar - 152x174 mm