FXRVZ16SR12WD
Package size:
1 pcs
Min. order quantity is:
1 pcs
SEE OTHER VARIANTS
10 variants
Chosen variant:
FXRVZ16SR12WD
Kontraventil (->) - ø16S x 1/2" BSP - 1 bar - WD pakning
Accessories (5)
D16S cutting ring ø16
Partnumber:
DPR16S
Cutting ring - ø16S
Partnumber:
FIDS16S
Nut - ø16S - M24x1.5
FIM16S
Double cutting ring WDDS - ø16S - packing
FIWDDS16S
M16S nut ø16 M24x1,5
M16S
Specifications
Dimensions and shipping
Brand Name
Stauff
Corrosion resistance
1200 hours salt spray DIN EN ISO 9227
Diameter pipe
16 mm
Material
Stål
Model code
FI-RVZ-16SR-WD-B-W3-1
Pressure max.
400 bar
Pressure opening
1 bar
Safety factor
2.5
Series
S
Temperature max.
+90 °C
Temperature min.
-20 °C
Thread
G 1/2 BSP
Package size
Barcode
Gross weight
0,106 Kg
Net weight
0,106 Kg
Country of origin
deu
Intrastat code
Product information