08BPUP12 closing plug 3/4 WD
08BPUP12 closing plug 3/4 WD
Partnumber:
VSCHR3/4
Package size:
0 pcs
Min. order quantity is:
1 pcs
Brand Name
Stauff
Corrosion resistance
1200 hours salt spray DIN EN ISO 9227
D1
32 mm
Dimension i
16 mm
L1
21,3 mm
Material
Steel
Model code
FI-VS-R3/4-WD-B-W3
Pressure max.
400 bar
REACH compliant
Yes
RoHs compliant
Yes
S1
12 mm
Sealing material
NBR
Standard ISO
ISO 1179-2
Surface treatment
Zinc-Nickel plated
T
G 3/4 BSP
Temperature max.
+100 °C
Temperature min.
-35 °C
Thread T
G 3/4 BSP
Thread outer
Torque tightening
120 Nm
i
16 mm