Finn-Power P32CS24V is an electrical hose crimper with DC motor.
It is connected to the accumulator by cableclamps as known from starter cables.
Well-suited for smaller and medium size workshops, as well as mobile workshops and service vans.
Varenummer:
P32CS24V
Pakke str.:
0 pcs
Min. bestillingsenhed er:
1 pcs
Die grease Finnpower
Varenummer: 3022-00-019302
PRESSBACKSHÅLLARE F-P P32
Varenummer: 3022-00-131035
Die hook
HANDTAG QC-TOOL P32, P51
Rack and quick shift for P32/3
Dammskydd till huvudback
Adjustment method
Potentiometer
Brand Name
Finn-Power
Crimpdiameter max.
87 mm
Crimpdiameter min.
10 mm
Current type
DC
Dies type
P32
Field of application
Serial production, Workshop
Force
200 ton
Height
421 mm
Hose size
2 "
Length
626 mm
Motor power
2,2 kW
Voltage
24 V
Width
543 mm