Finn-Power P32CS12V is an electrical hose crimper with DC motor.
It is connected to the accumulator by cableclamps as known from starter cables.
Well-suited for smaller and medium size workshops, as well as mobile workshops and service vans.
Artikelnummer:
P32CS12V
Förpackningsstorlek:
0 pcs
Minsta beställningskvantitet:
1 pcs
Dammskydd till huvudback
Varenummer: 3022-00-702932
Adjustment method
Potentiometer
Brand Name
Finn-Power
Crimpdiameter max.
87 mm
Crimpdiameter min.
10 mm
Current type
DC
Dies type
P32
Field of application
Serial production, Workshop
Force
200 ton
Height
421 mm
Hose size
2 "
Length
626 mm
Motor power
1,6 kW
Voltage
12 V
Width
543 mm