P2432PA90
Package size:
0 pcs
Min. order quantity is:
1 pcs
SEE OTHER VARIANTS
19 variants
Chosen variant:
P2432PA90
Insert 1.1/2" - 2" SAE 3000 psi 90°
Specifications
Dimensions and shipping
Angle
90 °
Brand Name
I.M.M Hydraulics
C
102 mm
Diameter flange
71.4 mm
Flange
2 "
Flange SAE/DIN
3000 PSI
H
90 mm
Hose coupling type
For separate ferrule
Hose size
1.1/2 "
Material
Steel
Model code
O-ring
56,75X3,53 mm
Pressure max.
210 bar
Standard ISO
ISO 6162-1
Standard SAE
SAE J518 Code 61
Surface treatment
Electro-galvanized / White chromatized
T
71,4 mm
Package size
0 pcs
Barcode
Gross weight
1,13 Kg
Net weight
1,13 Kg
Country of origin
ITA
Intrastat code
Product information
Measure sketch
Insert to be used with split-flanges.
Sealing: Metal against o-ring (90shore).
Product datasheet
Frequently bought together with
Stud elbow adjustable 90° - ø42L x 1.1/2" BSP - AISI316Ti
Partnumber:
BE42RLOAX/71
1 pcs
Min. order quantity is:
Stud elbow adjustable 90° - ø38S x 1.1/2" BSP - AIS316Ti
Partnumber:
BE38RSOAX/71
Sealing ring for SB mat.1.4571
Sealing ring for SB mat.1.4571
DKAR11/2/71
Stud fitting female - ø38S x 1.1/2" BSP - AISI316
AI38SR112X71
Stud fitting female - ø42L x 1.1/2" BSP - AISI316
AI42LR112X71
Others has been looking for
Insert 1.1/2" - M52x2 nut 42L
Insert 1.1/2" - M52x2 nut 42L
P2442RO52B
Insert 1.1/2" - M52x2 nut 42L 90°
P2442RO52B90
Insert 1.1/2" - M52x2 nut 38S
Insert 1.1/2" - M52x2 nut 38S
P2438RO52B
1.1/2" Insert - 1.1/2" BSP female - 45°
GSP2424NU45
Insert 2" - 1.1/2" SAE 3000 psi
P3224PA
Hose connector 1.1/2"- 1.1/2"
Hose connector 1.1/2"- 1.1/2"
P2424
Insert 1.1/2" - M52x2 nut 42L 45°
P2442RO52B45
Insert 1.1/2" - 1.1/2" BSPT male
P2424MT
Insert 1.1/2" - 1.1/2" SAE 3000 psi 90°
P2424PA90
Insert 1.1/2" - 1.7/8"-12 JIC nut
P2424NJ
Insert 1.1/2" - 1.1/2" SAE 6000 psi
P2424PH
Insert 1.1/2" - 1.1/2" SAE 3000 psi
P2424PA
Insert 1" - 1.1/2" SAE 3000 psi
P1624PA90
Insert 1.1/2" - 1.7/8"-12 JIC nut 45°
P2424NJ45
Insert 1.1/2" - M42x1.5 nut Komatsu
P2424NM42A
Insert 1.1/2" - M52x2 nut 38S 90°
P2438RO52B90
Insert 1.1/2" - M52x2 male 38S
Insert 1.1/2" - M52x2 male 38S
P2438MZ52B
Insert 2" - 1.1/2" SAE 3000 psi 45°
P3224PA45
Insert 1.1/2" - 1.1/2" SAE 3000 psi 45°
P2424PA45
Insert 1.1/2" - 2" SAE 3000 psi 45°
Insert 1.1/2" - 1.1/2" SAE 6000 psi 45°
P2424PH45
Insert 1.1/2" - 1.7/8"-12 JIC nut 90°
P2424NJ90
Insert 1.1/2" - 1.1/2" BSP nut 45°
P2424NU45
Insert 1.1/2" - 1.1/2" SAE 6000 90°
P2424PH90
Insert 1.1/2" - 1.1/2" BSP nut
Insert 1.1/2" - 1.1/2" BSP nut
P2424NU
Metric union nut, 24° cone face, 90°, HEAVY
P0610RO18A90
Insert 1.1/2" - 2"-12 BSP male
Insert 1.1/2" - 2"-12 BSP male
P2432MU
Metric union nut, 24° cone face, 90°, LIGHT
P1015RO22A90
BSP union nut, 60° cone face, Lockwire
P1012NULW
Insert 1.1/2" - 2"-12 BSP nut
Insert 1.1/2" - 2"-12 BSP nut