GPFO20-16
Package size:
0 m
Min. order quantity is:
1 m
SEE OTHER VARIANTS
7 variants
Chosen variant:
GPFO20-16
General Purpose Fuel Oil hose 5/8" 20 bar
Specifications
Dimensions and shipping
Area of use
Bend radius
80 mm
Diameter inner
16 mm
Diameter outer
26 mm
Electrically conductive
R < 10^6 Ohm
Length
100 m
Pressure burst min.
60 bar
Pressure max.
20 bar
Reinforcement
Synthetic fiber
Temperature max.
+95 °C
Temperature min.
-35 °C
Tube
NBR (Nitrile)
Package size
0 m
Barcode
Gross weight
0,33 Kg
Net weight
0,33 Kg
Country of origin
ISR
Intrastat code
Product information
Product datasheet
Others has been looking for
Green Stripe cooler hose Dim. 5/8" (16mm) LGD=1MTR
Partnumber:
0 Lgt
Min. order quantity is:
1 Lgt
Black smooth radiator hose
Black smooth radiator hose
Partnumber:
1 m
Transparent PVC hose Dim. 5/8" (16 x 21 mm)
50 m
50 m
Black smooth heater hose. WP6
Black smooth heater hose. WP6
Radiatori cooling hose steel spiral 5/8" (16 mm) Coil: 40m
40 m
40 m
Blue Hi-Miler heater hose
Blue Hi-Miler heater hose
0114205010T
5/8" Blue Xtreme heater hose. RL=152.4mtr.
0114205015T
Uniflex S BIO PVC suction- and pressure hose Dim. 5/8"
60 m
60 m
5/8 " Multi oil / fuel 20 bar
5/8 " Multi oil / fuel 20 bar
GPFO20-06
PVC hose with with Textile reinforcement 5/8" (16x23mm)
Hot Water Suction & Discharge EPDM with spiral, EHW024
EHW024-08
30.5 m
EPDM Hot Water Suction & Discharge 5/8" 16/25 10bar
EHW024-10
30.5 m
Multipurpose EPDM hose 5/8" 20bar
EHA510-10
100 m
Universal hose EPDM Gates Multi Master - MM
MM08
MULTI Master hose 5/8" 20 bar
MULTI Master hose 5/8" 20 bar
MM10
EHA510 - Multipurpose hose 20 bar
EHA510-04
Black Horizon 250 dim 5/8' x 50 mtr
5/8" Convoluted Easy flex hose with SS304 1 wire braid W
Radiatori cooling hose steel spiral 3/4" (19 mm) Coil: 40m
Elaflex Braunring bitumen hose type HB.
2" Hose Multi Master GMV MegaFlex ID 51mm 10 bar
MMGMV-51
1" Hose Multi Master GMV MegaFlex ID 25mm 21 bar
MMGMV-25
Blue silicone heaterhose - Dim. 25mm (L=15.2 m)
15.2 m
15.2 m
1.1/4" Hose Multi Master GMV MegaFlex ID 32mm 17 bar
MMGMV-32
1.1/2" Hose Multi Master GMV MegaFlex ID 38mm 10 bar
MMGMV-38
Blue silicone heaterhose - Dim. 16mm (L=15.2 m)
Radiatori black cooling hose with steel spiral. Dim. 2" (51m
1" ASPIROIL suction hose - 10 bar - 25x36,5 mm
3/4" Hose Multi Master GMV MegaFlex ID 19mm 24 bar