Coupling 3/8, M22x1,5 fem. 15L 6G-15FDLORX Gates MegaCrimp
Connection: Female DIN O ring swivel. 24° cone.
Sealing: O-ring against metal.
Varenummer:
G0615RO22A
Pakke str.:
0 pcs
Min. bestillingsenhed er:
1 pcs
A
54 mm
Angle
0 °
B
26,1 mm
Brand Name
Gates
Corrosion resistance
500 hours salt spray ASTM B-117
D
3/8"
DN
10 mm
Diameter pipe
15 mm
H
27 mm
Hose coupling type
With fixed ferrule
Hose size
3/8 "
Model code
6G-15FDLORX
Pressure max.
385 bar
REACH compliant
Yes
RoHs compliant
Yes
Sealing material
NBR
Series
L
Surface treatment
TuffCoat™
Temperature max.
+100 °C
Temperature min.
-35 °C
Torque tightening
52 - 58 Nm