M0904150200
Package size:
0 pcs
Min. order quantity is:
1 pcs
SEE OTHER VARIANTS
4 variants
Chosen variant:
M0904150200
HMA2 90 1400 rpm 1,5 Kw 4 pol B5/200 IE2,sort 230/400V
Accessories (1)
Feet for M90L (set with bolts) IE2
Partnumber:
B3-M90L
Specifications
Dimensions and shipping
Bolts spacing
130 mm
Current type
AC
Diameter Bolt hole
12,0 mm
Diameter flange
200 mm
Efficiency class
IE2
Insulation class
IP 55
Material
Aluminium
Motor size
90 IEC
Mountingtype
B5
Number of motor poles
4
Power
1.5 kW
Power
2 Hp
Recess
130,0 mm
Rotational speed at 50 Hz
1450 rpm
Shaft diameter
24 mm
Shaft keyway
8,0 mm
Shaft type
Cylindrisk
Voltage
230, 400 V
Package size
0 pcs
Barcode
Gross weight
18,60 Kg
Net weight
18,60 Kg
Country of origin
DNK
Intrastat code
Product information
HMA2 90 1400 rpm 1,5 Kw 4 pol B5/200 IE2,sort 230/400V 50Hz IP55