FXGE15LR14WD
Package size:
0 pcs
Min. order quantity is:
1 pcs
SEE OTHER VARIANTS
51 variants
Chosen variant:
FXGE15LR14WD
Indskruning - ø15L x 1/4" BSP - WD pakning
Accessories (5)
Cutting ring - ø15L
Partnumber:
DPR15L
Cutting ring - ø15L
Partnumber:
FIDS15L
Nut - ø15L - M22x1.5
FIM15L
Double cutting ring WDDS - ø15L - packing
FIWDDS15L
M15L nut ø15 M22x1,5
M15L
Specifications
Dimensions and shipping
Angle
0 °
Diameter pipe
15 mm
Dimension i
12 mm
L
31,5 mm
L1
39,5 mm
L2
12,5 mm
Material
Stål
Model code
FXGE15LR14WD
Pressure max.
400 bar
S1
22 mm
S2
27 mm
Sealing material
NBR
Series
L
Temperature max.
+100 °C
Temperature min.
-35 °C
Thread T
G 1/4 BSP
d1
15 mm
d2
7 mm
i
12 mm