XGE06LLKR14
Package size:
10 st
Min. order quantity is:
1 st
SEE OTHER VARIANTS
7 variants
Chosen variant:
XGE06LLKR14
Stud fitting - ø6LL x 1/4" BSPT
Tillbehör (2)
D06LL cutting ring ø6
Partnumber:
D06LL
Mutter 6LL, M10x1
Partnumber:
M06LL
Specifications
Dimensions and shipping
Angle
0 °
Brand Name
Stauff
Corrosion resistance
1200 hours salt spray DIN EN ISO 9227
Diameter pipe
6 mm
Dimension i
12 mm
L
26 mm
L1
33 mm
L2
20,5 mm
Material
Steel
Model code
FI-GE-06LLR1/4k-W3
Pressure max.
100 bar
REACH compliant
Yes
RoHs compliant
Yes
S1
14 mm
S2
12 mm
Safety factor
4
Series
L
Surface treatment
Zinc-Nickel plated
Temperature max.
+120 °C
Temperature min.
-40 °C
Thread T
G 1/4 BSP
Thread outer
R 1/4 BSPT
Thread outer metric
M10x1
d1
6 mm
d2
4,5 mm
i
12 mm