RH16-2-S1624
Package size:
1 st
Min. order quantity is:
1 st
SEE OTHER VARIANTS
44 variants
Chosen variant:
RH16-2-S1624
Skruvsnabbkoppling hane RH16 Utv-16S
Specifications
Dimensions and shipping
Brand Name
Stauff
Diameter pipe
16 mm
Flow rate nominal LMin
148 lpm
Material
Steel
Model code
QRC-RH16-2-S1624
Pressure max.
420 bar
Sealing material
NBR
Series
S
Surface treatment
Zinc-Nickel plated
Temperature max.
+100 °C
Temperature min.
-20 °C
Thread outer metric
M24x1,5
Package size
Barcode
357194
Gross weight
Kg
Net weight
Kg
Country of origin
deu
Product information
Voswinkel quick coupling (screw type)
_x000D_
Pressure range: Up to 420 bar.
_x000D_
Too high flows.
Technical data
Others has been looking for
Snabbkoppling VP-P Hona, VP13P G1/2''
Partnumber:
VP13P-12-F
15 st
Skruvsnabbkoppling VEP-HDL Hona FF, VEP21 G1.1/4'', Stiftlås
Partnumber:
VEP21HDL-114-F
Packningssats
Packningssats
Screw coupling WA - male DN12 - G1/2" - 750 bar