20GS38FDHORX90
Package size:
1 st
Min. order quantity is:
1 st
SEE OTHER VARIANTS
9 variants
Chosen variant:
20GS38FDHORX90
1.1/4" Insert - (38S) M52x2 female - 90°
Tilbehør (2)
1.1/4" Ferrule - kun Gates 4SH/4SP 4wire
Partnumber:
20GS1F-4
Presshylsa 1 1/4'', 6W för GS-stolpe
Partnumber:
20GS1F-6
Specifications
Dimensions and shipping
A
180,5 mm
Angle
90 °
B
109,4 mm
Brand Name
Gates
Corrosion resistance
500 hours salt spray ASTM B-117
D
1.1/4"
DN
32 mm
Diameter pipe
38 mm
E
87 mm
H
60 mm
Hose coupling type
For separate ferrule
Hose size
1.1/4 "
Material
Steel
Model code
20GS-38FDHORX90
REACH compliant
Yes
RoHs compliant
Yes
Sealing material
NBR
Series
S
Surface treatment
TuffCoat™
Temperature max.
+100 °C
Temperature min.
-35 °C
Torque tightening
290 - 310 Nm
Working Pressure
42 MPa