Coupling 5/8, M26x1,5 fem. 18L 10G-18FDLORX45 Gates MegaCrim
Connection: Female DIN O ring swivel. 24° cone.
Sealing: O-ring against metal.
Partnumber:
10G18FDLORX45
Package size:
10 st
Min. order quantity is:
1 st
A
93,5 mm
Angle
45 °
B
56,2 mm
Brand Name
Gates
Corrosion resistance
500 hours salt spray ASTM B-117
D
5/8"
DN
16 mm
Diameter pipe
18 mm
E
24,8 mm
H
32 mm
Hose coupling type
With fixed ferrule
Hose size
5/8 "
Model code
10G-18FDLORX45
REACH compliant
Yes
RoHs compliant
Yes
Sealing material
NBR
Series
L
Surface treatment
TuffCoat™
Temperature max.
+100 °C
Temperature min.
-35 °C
Torque tightening
80 - 90 Nm
Working Pressure
28 MPa