08GS16FDHORX90
Pakke str.:
1 st
Min. bestillingsenhed er:
1 st
SE ANDRE VARIANTER
9 varianter
Valgt variant:
08GS16FDHORX90
1/2" Insert - (16S) M24x1.5 female - 90°
Specifications
Dimensions and shipping
A
88 mm
Arbejdstryk
42 MPa
B
50,5 mm
D
1/2"
DN
12 mm
Diameter rør
16 mm
E
44 mm
H
30 mm
Korrosions resistens
500 hours salt spray ASTM B-117
Materiale
Steel
Model kode
8GS-16FDHORX90
Mærke navn
Gates
Overfladebehandling
TuffCoat™
Pakningsmateriale
NBR
Serie
S
Slangekoblingstype
For separate ferrule
Slangestørrelse
1/2 "
Temperatur maks.
+100 °C
Temperatur min.
-35 °C
Tilspændingsmoment
62 - 68 Nm
Vinkel
90 °
Package size
Barcode
200051
Gross weight
0,18 Kg
Net weight
0,18 Kg
Country of origin
CZE
Intrastat code
Product information
Measure sketch
Connection: Female DIN O ring swivel. 24° cone.
Sealing: O-ring against metal.
Product datasheet
Frequently bought together with
Adapter Rak, Utv-G, Inv-G
Adapter Rak, Utv-G, Inv-G
Partnumber:
Package size:
50 st
Min. order quantity is:
Partnumber:
50 st
Min. order quantity is:
75 st
Adapter Rak, Utv-G, Inv-G, Lång
Adapter Rak, Utv-G 3/4'', Inv-G 1/2''
100 st
Adapter Rak, Utv-G 1/2'', Inv-G 1/4''
10 st
Hydraulslang EFG4K 1/2''
Hydraulslang EFG4K 1/2''
EFG4K-08
30 m
1 m
Adapter Rak Utv-G Inv-NPTF, Syrafast
1093-08-08-SY
Adapter, Utv-G 1''-ED, Inv-G 1/2''
RI-1-12ED
20 st
Adapter, Utv-G 1/4''-ED, Inv-G 1/2''
RI-14-12ED
25 st
Adapter, Utv-G 1/2''-ED, Inv-G 3/8''
RI-12-38ED
25 st
Hydraulslang MXG5K XTP 1/2" 350bar RL75
08MXG5K-XTP
75 m
1 m
Adapter, Utv-G 1/2''-ED, Inv-G 3/4''
Adapter Utv-G 1/2''-ED Inv-G 1/2''
Adapter, Utv-G 1/2''-ED, Inv-G 1''
RI-12-1ED
10 st
Adapter, Utv-G 3/4''-ED, Inv-G 1/2''
Adapter, Utv-G 1/2''-ED, Inv-G 1/4''
Adapter Rak, Utv-G, Inv-G, Längd=35mm
200 st
Adapter, Utv-G 3/8''-ED, Inv-G 1/2''
Adapter, Utv-G 1/2''-ED, Inv-G 1/8''
Adapter Rak, Utv-G, Inv-G, Längd=45mm
1/2" Hydraulic hose SPT-5K - 350 bar - ISO18752 Class CC
SPT5K08
1/2" Hydraulic hose SPT-6K - 420 bar - ISO18752 Class CC