S230-38-42G adaptor BSP
External thread (BSPP)
O-ring, NBR Shore 85 +5/0 and support ring
…
Read more
Partnumber:
M-38-1.1/4
Package size:
0 pcs
Min. order quantity is:
1 pcs
SEE OTHER VARIANTS
30 variants
Chosen variant:
M-38-1.1/4
S230-38-42G adaptor BSP
Specifications
Dimensions and shipping
A
61,5 mm
B
27,5 mm
CH
50 mm
D
17,5 mm
Diameter pipe
38 mm
F
G 1.1/4 BSP
J
1.7/8-12 JIC
Material
Steel
Model code
A102023/3842
Pressure max.
250 bar
T
38 mm
Temperature max.
+120 °C
Temperature min.
-20 °C