Coupling 5/8, M26x1,5 fem. 18L 10G-18FDLORX90 Gates MegaCrim
Connection: Female DIN O ring swivel. 24° cone.
Sealing: O-ring against metal.
Partnumber:
G1018RO26A90
Package size:
0 pcs
Min. order quantity is:
1 pcs
Plug M26x1,5. REPLACED BY PLUG06M.
Partnumber: PLUG06M
A
85,1 mm
Angle
90 °
B
47,8 mm
DN
16 mm
Diameter pipe
18 mm
E
51,5 mm
H
32 mm
5/8 "
Material
Steel
Model code
10G-18FDLORX90
Pressure max.
280 bar
Yes
Sealing material
NBR
TuffCoat™
Temperature max.
+100 °C
Temperature min.
-35 °C
Torque tightening
80 - 90 Nm