Coupling 3/8, M22x1,5 fem. 14S 6G-14FDHORX90 Gates MegaCrimp
Connection: Female DIN O ring swivel. 24° cone.
Sealing: O-ring against metal.
Varenummer:
G0614RO22A90
Pakke str.:
0 pcs
Min. bestillingsenhed er:
1 pcs
Male protection plug, 5/8" BSP, 7/8" JIC/UNF, M22x1.5
Artikelnummer: PLUG05M
A
60,3 mm
Angle
90 °
B
32,4 mm
Brand Name
Gates
Corrosion resistance
500 hours salt spray ASTM B-117
D
3/8"
DN
10 mm
Diameter pipe
14 mm
E
40 mm
H
27 mm
Hose coupling type
With fixed ferrule
Hose size
3/8 "
Model code
6G-14FDHORX90
REACH compliant
Yes
RoHs compliant
Yes
Sealing material
NBR
Series
S
Surface treatment
TuffCoat™
Temperature max.
+100 °C
Temperature min.
-35 °C
Torque tightening
52 - 58 Nm