FXRVZ10SR38WD
Package size:
1 pcs
Min. order quantity is:
1 pcs
SEE OTHER VARIANTS
10 variants
Chosen variant:
FXRVZ10SR38WD
Check valve (->) - ø10S x 3/8" BSP - 1 bar - WD seal
Accessories (4)
Skärring 10LS
Partnumber:
DPR10LS
Nut - ø10S - M18x1.5
Partnumber:
FIM10S
Double cutting ring WDDS - ø10L/S - packing
FIWDDS10LS
Nut - ø10S - M18x1.5
M10S
Specifications
Dimensions and shipping
Brand Name
Stauff
Corrosion resistance
1200 hours salt spray DIN EN ISO 9227
Diameter pipe
10 mm
Material
Steel
Model code
FI-RVZ-10SR-WD-B-W3-1
Pressure max.
400 bar
Pressure opening
1 bar
Safety factor
2.5
Series
S
Temperature max.
+90 °C
Temperature min.
-20 °C
Thread
G 3/8 BSP
Package size
Barcode
Gross weight
0,106 Kg
Net weight
0,106 Kg
Country of origin
deu
Intrastat code
Product information