FXGA12LR12
Package size:
1 pcs
Min. order quantity is:
1 pcs
SEE OTHER VARIANTS
42 variants
Chosen variant:
FXGA12LR12
Stud fitting female - ø12L x 1/2" BSP female
Specifications
Dimensions and shipping
Angle
0 °
Brand Name
Stauff
Corrosion resistance
1200 hours salt spray DIN EN ISO 9227
Diameter pipe
12 mm
L
37 mm
L1
45 mm
L2
30 mm
L3
20 mm
Material
Steel
Model code
XAI12LR12ZN
Pressure max.
315 bar
REACH compliant
Yes
RoHs compliant
Yes
S1
27 mm
S2
22 mm
Safety factor
2.5
Series
L
Surface treatment
Zinc-Nickel plated
Temperature max.
+120 °C
Temperature min.
-40 °C
Thread T
G 1/2 BSP
Thread inner
G 1/2 BSP
Thread outer metric
M18x1,5
d1
12 mm
d2
10 mm
Package size
Barcode
Gross weight
0,08 Kg
Net weight
0,08 Kg
Country of origin
DEU
Intrastat code
Product information
Measure sketch
Product datasheet
Frequently bought together with
Indskruning - ø15L x 1/2" BSP - WD pakning
Partnumber:
A15RLWDX
0 pcs
Min. order quantity is:
Indskruning - ø12L x 1/2" BSP - WD pakning
Partnumber:
A12LR1/2WDX
0 pcs
Indskruning - ø18L x 1/2" BSP - WD pakning
A18RLWDX
Indskruning - ø6S x 1/2" BSP - WD pakning
A06SR1/2WDX
Banjo - ø15L x 1/2" BSP - teflon tætningsring
SBE15RLWDX
Vinkel indskruning 90° - ø15L x 1/2" BSPT
B15RLX
Indskruning - ø8L x 1/2" BSP
Indskruning - ø8L x 1/2" BSP
A08LR1/2X
Indskruning - ø10L x 1/2" BSP - WD pakning
A10LR1/2WDX
Indskruning - ø6L x 1/2" BSP
Indskruning - ø6L x 1/2" BSP
A06LR1/2X
Indskruning - ø8S x 1/2" BSP
Indskruning - ø8S x 1/2" BSP
A08SR1/2X
Indskruning - ø20S x 1/2" BSP 60°
A20SR1/2AX
Indskruning - ø12S x 1/2" NPT
Indskruning - ø12S x 1/2" NPT
A12S1/2NPTX
Vinkel indskruning 45° stilbar - ø16S x 1/2" BSP
BFE16RS/OAX
Banjo - ø16S x 1/2" BSP - teflon tætningsring
SBE16RSWDX
Kontraventil (->) - ø18L x 1/2" BSP - 1 bar - WD pakning