FEGED18LM22WD
Package size:
1 pcs
Min. order quantity is:
1 pcs
SEE OTHER VARIANTS
14 variants
Chosen variant:
FEGED18LM22WD
Stud fitting - ø18L indv x M22x1.5 - o-ring seal
Specifications
Dimensions and shipping
Angle
0 °
Brand Name
Gates
Corrosion resistance
1200 hours salt spray DIN EN ISO 9227
D1
18 mm
Diameter pipe
18 mm
Dimension i
14 mm
L
31,5 mm
Material
Steel
Model code
VAD18MLWZN
Pressure max.
400 bar
REACH compliant
Yes
RoHs compliant
Yes
S
27 mm
S1
32 mm
Safety factor
4
Sealing material
NBR
Series
L
Surface treatment
Zinc-Nickel plated
Temperature max.
+100 °C
Temperature min.
-35 °C
Thread inner metric
M26x1,5 MM
Thread outer metric
M22x1,5
d1
M26x1,5
d7
27 mm
i
14 mm
Package size
Barcode
Gross weight
0,15 Kg
Net weight
0,15 Kg
Country of origin
DEU
Intrastat code
Product information
Measure sketch
Product datasheet
Others has been looking for
Stud fitting - ø6L indv x 1/8" BSP - o-ring seal
Partnumber:
FEGED06LR18WD
Min. order quantity is:
Stud fitting - ø28L female x 1" BSP - WD seal
Partnumber:
FEGED28LR1WD
0 pcs
Stud fitting - ø20S indv x 1/2" BSP
VA20SR1/2
0 pcs
L stud ø18L x 1/2" BSP
L stud ø18L x 1/2" BSP
FXLE18LR12K
Stud elbow 90° - ø22L x 3/4" BSP
B22RLX
Stud elbow 90° - ø18L x 3/4" BSPT
FXWE18LR34K
D18RLX
Stud branch tee - ø8L x 1/4" BSPT
FXTE08LR14K
Stud fitting - ø20S female x 3/4" BSP - WD seal
FEGED20SR34WD
Stud fitting - ø12L indv x 1/2" BSP - o-ring seal
VA12LR1/2DKO
Stud fitting - ø10L female x 1/4" BSP - WD seal
FEGED10LR14WD
Stud fitting - ø12L indv x 1/4" BSP - o-ring seal
VA12LR1/4DKO
Stud fitting - ø15L indv x 1/2" NPT - o-ring seal
FEGED15LN12
L stud ø6L x 1/8" BSPT
L stud ø6L x 1/8" BSPT
D06RLX
Elbow ø15L - 1/2" BSPT - forged
FXWE15LR12K
Stud fitting - ø35L x 1.1/2" BSP - WD seal
FEGED35LR112WD
Stud elbow 90° - ø12L x 1/2" BSPT
B12LR1/2X
Stud fitting - ø30S indv x M42x2 - med o-ring seal
VA30MSDKO
Stud elbow 90° - ø6S x 1/4" BSPT
FXWE06SR14K
Stud elbow 90° - ø6L x 1/8" BSP tapered
FXWE06LR18K
Elbow ø15L - 3/8" BSPT - forged
FXWE15LR38K
Stud elbow 90° - ø10S x 1/4" BSPT
FXWE10SR14K
Stud elbow 90° - ø6L x 1/4" BSPT
FXWE06LR14K
Stud elbow 90° - ø42L x 1.1/2" BSP
B42RLX
FXWE12SR14K
Stud elbow 90° - ø28L x 1 BSP
Stud elbow 90° - ø28L x 1 BSP
FXWE28LR1
Elbow fitting 90° - S-series - MM male 24° x BSP male
B25RSX
Stud elbow 90° - ø25S x 1" BSP
Stud elbow 90° - ø25S x 1" BSP