AI14SR1/2X
Package size:
0 pcs
Min. order quantity is:
1 pcs
SEE OTHER VARIANTS
26 variants
Chosen variant:
AI14SR1/2X
Stud fitting female - ø14S x 1/2" BSP female
Tillbehör (1)
M14S nut ø14 M22x1,5
Partnumber:
M14S
Specifications
Dimensions and shipping
Angle
0 °
Brand Name
Gates
Corrosion resistance
1200 hours salt spray DIN EN ISO 9227
Diameter pipe
14 mm
Material
Steel
Model code
XAI14SR12ZN
Pressure max.
630 bar
REACH compliant
Yes
RoHs compliant
Yes
Safety factor
4
Series
S
Surface treatment
Zinc-Nickel plated
Temperature max.
+120 °C
Temperature min.
-40 °C