Coupling 1.1/4, M52x2 fem. 38S 20G-38FDHORX Gates MegaCrimp
Connection: Female DIN O ring swivel. 24° cone.
Sealing: O-ring against metal.
…
Read more
Partnumber:
G2038RO52B
Package size:
0 pcs
Min. order quantity is:
1 pcs
SEE OTHER VARIANTS
18 variants
Chosen variant:
G2038RO52B
Tilbehør (1)
Gevindprop, M52x2
Partnumber:
PLUG18M
Specifications
Dimensions and shipping
A
104,1 mm
B
57,8 mm
D
1.1/4"
DN
32 mm
Diameter rør
38 mm
H
60 mm
Korrosions resistens
500 hours salt spray ASTM B-117
Materiale
Steel
Model kode
20G-38FDHORX
Mærke navn
Gates
Overfladebehandling
TuffCoat™
Pakningsmateriale
NBR
REACH compliant
Yes
RoHs compliant
Yes
Serie
S
Slangekoblingstype
With fixed ferrule
Slangestørrelse
1.1/4 "
Temperatur maks.
+100 °C
Temperatur min.
-35 °C
Tilspændingsmoment
290 - 310 Nm