XSWVE16SR
Package size:
1 st
Min. order quantity is:
1 st
SEE OTHER VARIANTS
7 variants
Chosen variant:
XSWVE16SR
Banjo - ø16S x 1/2" BSP
Specifications
Dimensions and shipping
Angle
90 °
Brand Name
Stauff
Corrosion resistance
1200 hours salt spray DIN EN ISO 9227
Diameter pipe
16 mm
Dimension i
11 mm
L
30 mm
L1
40 mm
L2
21,5 mm
L3
44,5 mm
L4
21,5 mm
Material
Steel
Pressure max.
160 bar
REACH compliant
Yes
RoHs compliant
Yes
S1
30 mm
S2
27 mm
S3
30 mm
Safety factor
2.5
Series
S
Surface treatment
Zinc-Nickel plated
Temperature max.
+100 °C
Temperature min.
-35 °C
Thread T
G 1/2 BSP
Thread outer
G 1/2 BSP
Thread outer metric
M24x1,5
d1
16 mm
d2
26 mm
i
11 mm