SCM-090W-P-I44-K40-V1M-100
Package size:
1 st
Min. order quantity is:
1 st
SEE OTHER VARIANTS
26 variants
Chosen variant:
SCM-090W-P-I44-K40-V1M-100
Motor Sunfab, 90cc ISO 140-4
Specifications
Dimensions and shipping
-/16/13 - ISO 4406
Continuous rotation max.
5700 rpm
Displacement
90.7 cm3
Holes circle
160 mm
Material
Steel
Mounting flange
ISO 3019-2 ø125
Number of mounting holes
4
Oil viscocity recommended
20 - 43 cSt
Port position
Rear
Pressure continous max.
350 bar
Pressure intermittent max.
400 bar
Pressure max.
400 bar
Recess
125,0 mm
Rotational speed max.
5200 rpm
Rotational speed min.
300 rpm
Sealing material
FKM/FPM (Viton®)
Shaft diameter
40 mm
Shaft keyway
12,0 mm
Shaft type
Cylindrical
Temperature max.
+82 °C