SCM-017W-P-I41-K25-S3G-100
Package size:
1 st
Min. order quantity is:
1 st
SEE OTHER VARIANTS
26 variants
Chosen variant:
SCM-017W-P-I41-K25-S3G-100
Motor Sunfab 17cc, ISO80-4
Specifications
Dimensions and shipping
-/16/13 - ISO 4406
Continuous rotation max.
8000 rpm
Displacement
17 cm3
Holes circle
100 mm
Inlet
G 3/4 BSP
Material
Steel
Mounting flange
ISO 3019-2 ø80
Number of mounting holes
4
Oil viscocity recommended
20 - 43 cSt
Outlet
G 3/4 BSP
Port position
Rear
Pressure continous max.
350 bar
Pressure intermittent max.
400 bar
Pressure max.
400 bar
Recess
80,0 mm
Rotational speed max.
8800 rpm
Rotational speed min.
300 rpm
Sealing material
FKM/FPM (Viton®)
Shaft diameter
25 mm
Shaft keyway
8,0 mm
Shaft type
Cylindrical
Temperature max.
+82 °C